fashion, fashionpedia, history, przegląd

Historia modelingu

Nazwa modeling pochodzi od francuskiego słowa modelle, które oznacza osobę pozującą do portretu. Dopiero po unowocześnieniu aparatu, zdjęcia zaczęto dodawać do gazet, a kobietom nie jednokrotnie towarzyszył mężczyzna. Przed tym, Charles Fredrick Worth, uważany za ojca haute couture, przedstawił projekty na swojej żonie. Wcześniej bowiem ubrania prezentowano na manekinach. Marie Augustine Vernet była, jak on sam mówił, jego żywym manekinem, przez co została pierwszą modelką na świecie.

Po tym jak Worth zapoczątkował erę modelingu inni zaczęli naśladować jego ruch. Coraz bardziej rozwijała się fotografia, także ta modowa. W 1949 roku Eileen i Gerard Ford stworzyli Ford Models, czyli pierwszą na świecie agencje modelek.

ford models

W latach 50. modelki były kojarzone typowo z wybiegiem. Ich sława nie rozprzestrzeniała się do pop-kultury, tak jak jest to dzisiaj. Kilka znanych nazwisk w tamtych latach to: Suzy Parker, Dovima, Jean Patchett, Ann St Marie, Dorian Leigh. Średnia płaca dla modelki wtedy wynosiła mniej więcej 75zł/h.

W latach 60. agencje modelek zaczęły się rozwijać, ponieważ modelki pracowały w kraju, w którym żyły. Nie podróżowano wtedy tak często jak teraz. Londyn był wtedy prawdziwym pionierem w tej kategorii. Sławne były wtedy: Jean Shrimpton, Veruschka, Twiggy, Donyale Luna, Penelope Tree.

W latach 70. I 80. Kobiety zaczęły przykuwać większą uwagę do swojego wyglądu i wagi. Dużą popularnością cieszyły się także konkursy modelek. Lata te były przełomowe dla modelingu. W 1974 roku Beverly Johnson jako pierwsza Afroamerykanka pozowała do amerykańskiego Vogua. Natomiast Margaux Hemingway podpisała kontrakt na miliony, co uważa się za początek modelingu jako profesjonalnego zawodu.

Lata 90. Nazwano erą supermodelek, to wtedy ich twarze Kate Moss, Naomi Campbell, Lindy Evangelista, Stephanie Seymour czy Heleny Christensen było widać wszędzie. Kiedy sława Victorii Secrets wzrosła nastała moda na bardziej okrąglejsze, ale nadal szczupłe modelki tj. Claudia Schiffer, Heidi Klum i Tyra Banks.

Rok 2000 przyniósł ze sobą nowy świat social media. Teraz modelki dzielą się ze światem swoim życiem. Kendall Jenner czy Gigi Hadid mają miliony followersów na swoich kontach. Zmieniło się także postrzeganie piękna jako ideału, bardziej przykuwa się uwagę teraz do indywidualności. Na przykład kilka sezonów temu na wybiegach królowały modelki z piegami. Świat mody ciągle się zmienia.

 

Powiem wam, że do tego posta przygotowywałam się dosyć długo i włożyłam w niego dużo pracy, więc mam nadzieje, że się wam spodobał.

photos: Pinterest

Jakie modelki są dla was ikonami ?

Nineczka

Reklamy
Zwykły wpis

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s